Είμαι ο Δρ. Περικλής Παπαλουκάς και είμαι Ψυχολόγος ειδικευμένος σε θέματα σωματικής και ψυχικής υγείας .
Σας καλωσορίζω στην ιστοσελίδα μου.
Για μένα προσωπικά, η ταυτότητα του Ψυχολόγου είναι πολυδιάστατη και περιλαμβάνει ένα εύρος υπηρεσιών που εκτείνονται από την παροχή συμβουλευτικών και ψυχοθεραπευτικών υπηρεσιών σε θέματα υγείας και ψυχικής υγείας, την εκπαίδευση και την έρευνα σε αυτούς τους τομείς, ως την εταιρική ανάπτυξη.
Η πολυετής εκπαίδευση μου σε συνδυασμό με την επαγγελματική μου και κλινική εμπειρία, μου επιτρέπουν να παρέχω υπηρεσίες εξατομικευμένης ψυχοθεραπείας και ψυχολογικής υποστήριξης, στο γραφείο μου αλλά και διαδικτυακά
(υπηρεσίες ψυχολόγου).
Η κλινική μου εμπειρία έχει διαμορφωθεί από μια βαθιά δέσμευση για τη συμπερίληψη και την διαφορετικότητα. Καθ' όλη τη διάρκεια της καριέρας μου, εργάζομαι με πάθος με άτομα που προέρχονται από διαφορετικές μειονότητες, παρέχοντας εξατομικευμένη ψυχολογική υποστήριξη για την αντιμετώπιση των μοναδικών προκλήσεων που μπορεί να αντιμετωπίζουν. Με εξειδίκευση στις χρόνιες ασθένειες (σκλήρυνση κατά πλάκας, καρκίνος, HIV), έχω παράσχει ολοκληρωμένη φροντίδα για την ενδυνάμωση των ατόμων να διαχειρίζονται αποτελεσματικά την υγεία και την ευημερία τους. Επιπλέον, η πρακτική μου βασίζεται σε ένα φιλόξενο και υποστηρικτικό περιβάλλον για την (ΛΟΑΤΚΙ+) LGBTQ+ κοινότητα, εξασφαλίζοντας έναν ασφαλή χώρο για εξερεύνηση και ανάπτυξη. Μέσα από αυτές τις διαφορετικές εμπειρίες, προσφέρω μια συμπονετική και κατανοητική προσέγγιση στη δουλειά μου, ενισχύοντας την ανθεκτικότητα και προωθώντας την ολιστική ευημερία για όλους τους πελάτες μου ανεξαρτήτως προσωπικού ιστορικού.
Ως αφοσιωμένος ακαδημαϊκός και εκπαιδευτής το ενδιαφέρον μου για την μετάδοση της γνώσης μεταφράζεται στην παροχή δυναμικών μαθησιακών εμπειριών και συμβουλευτική σε φοιτητές ψυχολογίας (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς) αλλά και επαγγελματίες στο πλαίσιο εκπαίδευσης ενηλίκων (π.χ. βελτίωση διαπροσωπικών και ψυχολογικών δεξιοτήτων στο χώρο εργασίας).
Προσηλωμένος στην προώθηση της γνώσης, συμβάλλω ενεργά στην έρευνα σε διάφορους τομείς ς ψυχολογίας, διασφαλίζοντας ότι οι υπηρεσίες μου βασίζονται σε χρόνια πρακτικής εμπειρίας. Αναπόσπαστο μέρος της δουλειάς μου είναι η συνεχής διασύνδεση μεταξύ της ψυχολογικής έρευνας, της πρακτικής μου εμπειρίας και της εστίασής μου σε υψηλής ποιότητας παρεχόμενες υπηρεσίες.
Παράλληλα προσφέρω εξειδικευμένη εταιρική εκπαίδευση και εκπαίδευση σε ενήλικες σε θέματα που άπτονται της εξειδίκευσης μου. Πιστεύω ότι τα υγιή εργασιακά περιβάλλοντα δημιουργούνται με το κτίσιμο ισχυρών, υγιών ομαδικών σχέσεων που χαρακτηρίζονται από αλληλοσεβασμό.
Όπως αναδεικνύει το λογότυπό μου, πιστεύω ότι η ψυχολογία, μέσω της ατομικής θεραπείας και της αυτογνωσίας, της ψυχοεκπαίδευσης, της εκπαίδευσης σε ενήλικες και σε εταιρικά περιβάλλοντα, ανοίγει την πόρτα σε νέα νοήματα, νέες ευκαιρίες που οδηγούν σε ένα απώτερο στόχο προσωπικής και επαγγελματικής ολοκλήρωσης.
Περιηγηθείτε στην ιστοσελίδα μου και επικοινωνήστε μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες!